Divoký kmen Suri, Surmové - Jižní Etiopie, Planeta lidí

Suri

Alternativní pojmenování:
Surma, Surmové
Kontinent:
Afrika
Stát:
Etiopie
Populace:
34 000
Klasifikace:
Nilosaharská jazyková skupina, Surmický jazyk
Datum návštěvy:
září 2021

Divoký kmen, který obývá západní část řeky Omo v jižní Etiopii. Díky své odlehlosti je ročně navštíví pouze hrstka turistů. Vesnice jsou položeny v kopcovité krajině. Živí se zemědělstvím v kombinaci s chovem dobytka. Velká stáda jsou základem celé společnosti. Sňatky jsou polygamní, bohatí muži jsou obklopeni manželkami. Mladí muži poměřují své síly při festivalu Donga. Vesnice mezi sebou bojují v zápase s dlouhými tyčemi. Krev není výjimkou a jizvy zvyšují prestiž. Skarifikace po celém těle a v ženském rtu hliněný talířek je symbolem krásy. Téměř nenarušená kultůra překvapí i v 21. století.

Videa

Festival Donga, kmen Suri, Etiopie - David Čečelský | PLANETA LIDÍ

Rituální boje Donga

Produkce
David Čečelský, Silvie Čečelská
Rok
2021
Délka
5 min. 30 sec.

Krátké video ze života kmene Suri v jižní Etiopii. Rituální boje donga jsou důležitou součástí života mladých mužů. Každý rok po období dešťů ( květen - říjen ) si poměří síly při zápasech dřevěnými holemi. Jednotlivé vesnice spolu domluví místo a čas klání. V minulosti se takto řešily spory mezi klany. Dnes je to spíše otázkou prestiže. Vítězové stoupají na společenském žebříčku a vzbuzují touhu mladých žen.

Muži začínají bojovými tanci a zpěvy. Nesou vlajku své vesnice a pomalu se přibližují ke skupině soupeřů. Nejodvážnější najdou svého protivníka a boj začíná. Tvrdé rány dopadají na nahá těla. Po několika minutách teče krev. Zápas vypadá bez pravidel, ale vše kontroluje rozhodčí. Pokud je muž na zemi, zápas je přerušen. Stejně tak, pokud je hůl prasklá, či zlomená. Je zakázáno protivníka usmrtit. Občas se to stane, rány jsou tvrdé. V případě úmrtí dostává rodina jako náhradu dobytek. Této dongy se účastní pět vesnic, přihlíží stovky diváků. Muži fandí, dívky si vybírají své vyvolené.  Rozvášnění muži v euforii střílí do vzduchu. Vítězové jsou vyzdviženi na nosítka a veškeré oslavy patří jim...