Kmen Jali, Západní Papua - Jaromír Giecek | Planeta lidí

Yali

Alternativní pojmenování:
Jali, Jaliové, Yaliové
Kontinent:
Asie
Stát:
Indonésie
Populace:
49 000 ( rok 2009 )
Klasifikace:
Papuánské jazyky, Trans-novoguinejská rodina

Jali patří mezi hlavní kmenovou skupinou obyvatel Papuánské vysočiny, kde obývají území na východ od údolí Baliem. Označení Jali pochází od sousedního etnika Dani (danijské jali znamená „země východu“). Odtud ho Jaliové převzali, aniž by to byla původní sebeidentifikace jejich kmene. Území osídlení se nachází mezi řekami Ubahak na východě a Sibi, Yahulie a Podeng na západě. Jejich hlavní střediska jsou Angguruk a Kosarek, která jsou geograficky izolována, takže hlavní přístup na území je letecky (malá misionářská letadla). Jinak jsou vesnice Jaliů dostupné pouze mnohahodinou či několikadenní chůzí náročným terénem. Kmenové území je pojmenováno Yalimo. Na západě od nich žijí Daniové, na severozápadě Lani. Na východ a jih jsou území Eipo a Mek. Údaje o velikosti populace se liší podle zdroje. V roce 1991 bylo odhadováno na 15 000 nebo 30 000, dnes jsou údaje podstatně vyšší. Jali mluví jazykem, který je příbuzný jazyku Dani (Ngalik-Nduga).  Jsou už převážně křesťanského náboženství, hlavně protestanti. Až do 70. let se objevovaly zprávy o kanibalismu. Křesťanští misionáři zastavili několik sporů mezi vesnicemi, staré válečné rituály a kult předků pomalu mizí. Jali žijí ve vesnicích v kruhových domech, zvlášť ženy a muži. Pitná voda a odpadní voda je přísně oddělena. Jaliové jsou velmi malého vzrůstu, muži někdy i menší než 150 cm.

Muži jsou tradičně oděni pouze pouzdrem na penis (koteka)  a ratanovými obručemi kolem pasu. Hlavy někdy pokrývá síťka na vlasy, která má špičatý konec na krku. Ženy nosí pouze sukni z rákosu. Stále běžnější jsou však trička a kalhoty nebo sukně a halenky. Hlavní zdroj potravy tvoří batáty (sladké brambory) a taro, které pěstují formou jednoduché tropického zemědělství (posun políček). Doplňujícím zdrojem stravy je lov a sběr. Na slavnostech (svatby, pohřby, velikonoce atd.) se porážejí prasata, která jsou chována zejména pro tyto příležitosti. Ovoce není součástí běžné stravy. Jejich tradiční společnost je patriachální, muži jsou zodpovědní za stavbu domů, ochranu a lov, zatímco ženy se starají o pěstování a sběr.

Články

Ztraceni? - Hledání trosek letadla na území kmene Jali - Irian Jaya | Milan Daněk

Ztraceni?

Autor:
Milan Daněk
Datum návštěvy:
srpen 2019
Ztraceni v Shangri-la (Lost in Shangri-la, 2011), kniha amerického autora Mitchella Zuckoffa, je zřejmě jedna z nejlepších o prvních kontaktech západní civilizace s domorodci vnitrozemí ostrova Nová Guinea. Popisuje skutečný příběh o leteckém neštěstí a jedinečné záchranné operaci, která se odehrála v neprobádané džungli na konci druhé světové války ( 13.května 1945 ). Senzační zprávy o tom, jak byla skupinka přeživších odkázána na pomoc primitivního domorodého kmene, žijícího jako v době kamenné, tehdy obletěly celý svět. Trvalo dlouho než byl tento neobyčejný příběh knižně sepsán, což...