Kmen Turkana, Severní Keňa - Planeta lidí

Turkana

Kontinent:
Afrika
Stát:
Keňa
Populace:
1 000 000
Klasifikace:
Nilosaharská jazyková skupina, Nilotický jazyk
Datum návštěvy:
leden 2023

Turkanové jsou pastevečtí nomádi, kteří obývají drsný kus země na severu Keni. Pasou svá stáda v kamenité pouštní krajině až ke břehům Rudolfova jezera. Jsou nepřehlédnutelní. Vysoké postavy žen i mužů budí respekt. Ženy nosí bohaté a vysoké korálkové náhrdelníky, v uších spousty kovových náušnic a na vrchní části ucha dominují u vdaných žen hliníkové podlouhlé listy. Jako jeden z mála kmenů v okolí nepraktikují ženskou obřízku.

Po celém obvodu svého teritoria jsou známí jako tvrdí válečníci. Na jihu a jihozápadě jsou v trvalém konfliktu s Pokoty. Bojují o pastviny a přístup k vodě. Voda je největším problémem v celém regionu. Je až podivné, jak dokážu najít potravu pro svá četná stada koz. Skupiny obývající břehy jezera Turkana se adaptovaly a živí se kromě kozího masa také rybami.

Současní Turkánové si stále na mnoha místech uchovávají svůj tradiční způsob života. Vetšina už samozřejmě konvertovala ke křestanství a to hlavně vě větších městech, ale tvář v odlehlých vesnicích stále zůstává téměř nezměněna.