Tarahumara, Raramuri - Mexiko | Milan Daněk- Planeta lidí

Tarahumara

Alternativní pojmenování:
Rarámuri
Kontinent:
Severní Amerika
Stát:
Mexiko
Populace:
60 000
Klasifikace:
Indiánská jazyková skupina, utoaztécký jazyk
Datum návštěvy:
srpen 2011, březen 2012, březen 2022

„Žiješ, protože tvůj otec dokázal uštvat jelena. On žije, protože jeho děd dokázal utéct Apačům na koních. Žijeme, protože jsme rychlí a vytrvalí.“

Tarahumarové sami sebe označují slovem "Raramuri”, což lze přeložit jako „běžec“. Přibližně 60 000 příslušníků kmene žije v oblasti kaňonů Sierry Tarahumara a vlivem izolovanosti krajiny si zachovávají mnoho ze svých původních zvyků. Způsob jejich života je považován za nejvíce tradiční ve srovnání domorodé populace celé Severní Ameriky. Přestože patřili mezi první indiánské kmeny, kteří oficiálně přijali katolickou víru, nebylo jejich obrácení úspěšné. Jde o synkretismus křesťanství a jejich původních představ. Legendární je jejich schopnost uběhnout dlouhé vzdálenosti. Tradice běhu rarajipari v sandálech huaraches (nyní vyráběných ze starých pneumatik) má ceremoniální i soutěžní aspekty. Muži běží a kopají do dřevěných míčků při soupeření komunit na tratích od 50 do 270 kilometrů, ženy používají hůl a proutěnou obruč. Běh je současně jediný možný prostředek, jak v náročném terénu překonávat velké vzdálenosti mezi roztroušenými rodinnými usedlostmi. Dlouho Tarahumary nikdo nedokázal přesvědčit k účasti na oficiálních běžeckých závodech, přestože o jejich schopnostech po staletí tradovaly neuvěřitelné  legendy.  V roce 1968 je Mexiko postavilo na start olympijského maratónu, jenže indiánští běžci nechápali, proč by měli s někým závodit a žádného úspěchu nedosáhli. 

Základní zdroj potravy tvoří kukuřice, ze které připravují pinole, tortillas, esquiate, atole, tamales, nebo je pečou případně vaří její klasy. Fazole se podávají smažené po uvaření. Tamales a fazole jsou běžnou potravou, kterou Tarahumarové nosí s sebou na cesty. Pěstovaní pšenice a ovoce  (jablka, meruňky, fíky a pomeranče) zavedli misionáři a ovoce se stalo doplňkem výživy.  Maso tvoří pouze  5 % jejich stravy, jde většinou o ryby, kuřata  a veverky. Jen při slavnostních příležitostech konzumují dobytek.

Běh, víra, hudba a tanec zůstaly nedílnou součástí společenského života Rarámuri, přestože život na jejich kmenovém území v posledním desetiletích vážně ohrožuje extrémní sucho, těžba dřeva a nerostných surovin i nelítostná válka drogových kartelů.

Články

Běh s Tarahumary, Mexiko - Milan Daněk | Planeta lidí

Běh s Tarahumary

Autor:
Milan Daněk
Datum návštěvy:
srpen 2011, březen 2012, březen 2022
„Když běžíš po zemi a běžíš současně s ní, můžeš běžet donekonečna." Moderní věda zkoumající genetické informace není jediným zdrojem poznání o původu a vývoji člověka. Stále žijí svědkové pradávné minulosti lidstva. Cílem našich výprav bylo zdokumentování posledních izolovaných míst unikajícím před pokrokem moderního světa. V těžce dostupné divočině jsme pokaždé dobře využili fyzickou i psychickou zdatnost získanou v běžecké přípravě. Ale až kniha „Born to Run“, s českým názvem „Zrozeni k běhu“ a podtitulem „Zapomenutý národ a tajemství nejlepších a nejšťastnějších běžců světa“ nám dala...

Videa

Dokumentární film - Run free - Poselství bílého koně | Milan Daněk | Planeta lidí

Run free

Autor:
Milan Daněk
Produkce
Radek Popelka, Jan Popelka
Rok
2012
Délka
34 minut

O vytrvalosti indiánského kmene Tarahumarů ukrytého v divočině severozápadního Mexika se vypráví legendy. Jsou právem považováni za nejlepší přírodní běžce světa? 

Zaběhnout si s nimi závod dlouhý 50 mil nahoru dolů Měděnými kaňony bylo výzvou pro Daniela Orálka a celé party českých ultramaratonců. Příběh o neobyčejném setkání s mužem, který přijal jméno El Caballo Blanco (Bílý kůň), prožívá tato parta v průběhu závodu s indiány obutými do sandálů vyrobených z gumy starých pneumatik.


Výtěžek z prodeje tohoto filmu na DVD i dalších darů byl použit na podporu pokračování práce Caballa Blanka v realizaci komunitních projektů k podpoře kulturních (zejména běžeckých) tradic Tarahumarů (Raramuri) a zlepšení jejich životních podmínek. Konkrétně přispěl na nákup kukuřice a osiva jako cen za účast v Caballo Blanco Ultramaratonu, podporu vzdělávání dětí a pomoc v době pro přežití malých farem, které jsou důležité k uchování tradiční kultury Tarahumarů.