Rudolf Švaříček
POLAR 89 je první mezinárodní akce se psím spřežením do zmrzlých končin severního poláru. 9 psů, saně, 4 Češi, 2 Rusové, nekonečné ledové pláně, mráz a sníh... Obrněný transportér a tank veze objevitelskou expedici na start. Na polární stan bez podlážky užívají lyže a hole, teploty padají na - 40 °C. Extrémní jsou i prožitky s etniky Něnců na saních sobích spřežení, kteří nalovené maso a kožešiny mění za zbraně, střelivo a vodku. Neuvěřitelné živé příběhy..
SEVERNÍ KOREA 89 je koncentrací paradoxů. Z Koreje do Evropy jede „overland“, anabáze do Ruska vede přes kuriózní hranici. Putování tajgou a S ibiří plnou kontrastů graduje u jezera Bajkal. V Moskvě na koncertě Uriah Heep 18. listopadu 1989 se dozvídá o české sametové revoluci. Domů přijíždí za zvonění klíčů nově se klubající demokracie. Expedice se mohou rozjet naplno!
MARCO POLO 1990–91. Dobrodružná cesta napříč Asií trvá půl roku – Rusko, Mongolsko, Čína, Macao, Hongkong, Thajsko, Laos, Vietnam, Kambodža, Barma, Malajsie, Singapur, Bangladéš, Nepál, Indie, Pákistán, Írán, Turecko...
HEDVÁBNÁ STEZKA 1992–93. Expedice trvá rok a půl a vede Asií až do Indonésie. Turecko, Írán, Pákistán, Čína, Tibet, Nepál, Indie, Bangladéš, Barma, Thajsko, Malajsie, Singapur, Indonésie, Vietnam, Laos, Kambodža... Z Káthmándú až do Brna autem žiguli, počtvrté absolvuje trasu Asie–Evropa...
ŽIVÁ AFRIKA 1994. V nejrozsáhlejší akci projíždí Afriku napříč Tatrou a džípem. Speciál Tatra veze i motorové rogalo. Jako styčný důstojník a kameraman řeší „hranice, trajekty, policie i armády, permity, poplatky...“ Šplhá na zajímavé hory trasy. Hogar pálí ve žhavé Sahaře, Mt Kamerun je nejdeštivější místo světa. Nejvíce tropických ledovců nabízí Ruwenzori, „Měsíční hory“ na hranicích Ugandy a Konga. Mt. Keňa nezklame, bonusem jsou hory Etiopie. Přelet Kilimandžára končí pádem rogala a smrtí dvoukolegů.
Další expedice od roku 1995 už režíruje s vlastní CK LIVINGSTONE. Cílem jsou hlavně domorodé kmeny, vrcholky hor, zapomenuté oblasti. Organizuje akce do celého světa na všechny kontinenty. Nákazu cestování úspěšně přenáší na ostatní...
Zážitky a emoce z cest zhodnocují knihy, kalendáře a výstavy. Knižní prvotina ŽIVÁ AFRIKA má velký úspěch, následná kniha TAMTAMY ČASU – NOVÁ GUINEA tvoří rekord prodejnosti. Skvělých ohlasů dosahuje i kniha TŘETÍ EVEREST – Poznání bolí. Další publikace PAST NA ROVNÍKU – TAJEMNÁ INDONÉSIE autorů Jiří Hanzelka – Miroslav Zikmund (R. Švaříček) se stává bestsellerem. Dávku příjemných reakcí nabaluje kniha ŠANGRILA. Fotografie dodává do knižních průvodců Berlitz a Rough Guide – Nepál, Indie, Thajsko, Indonésie, Bali, Lombok, Egypt, Maroko, Karibik, Keňa, JAR, Namibie, Botswana, Zambie... Spolupracuje na TV seriálu CESTOMÁNIE pro ČT, poté pro TV NOVA. Česká televize a Krátký film o něm točí dokumenty Cestovatel, režisér P. Barabáš filmy PURURAMBO, CARSTENSZ a NEZNÁMÁ ANTARKTIDA. Autorský film LIDÉ V KORUNÁCH STROMŮ má slušný ohlas.
Jako hlava i duše (ředitel) cestovatelského festivalu GO KAMERA organizuje soutěže v kategorii film, fotografie a publikace o cestování. Novější je festival KOLEM SVĚTA, na kterém se podílí. Vavříny přináší i výstavnictví. Výstava TAJEMNÁ INDONÉSIE začala v Národním muzeu Prahy, další rekord přišel s 55 000 návštěvníky v Národním muzeu Slovenska. Nejúspěšnější projekt shlédlo již na 500 000 návštěvníků. Výstavu ŠANGRILA otevírá Jeho Svatost dalajlama, ohlasy jsou opět rekordní. V Bratislavě výstavu shlédlo 77 000 návštěvníků. Podílí se i na expozicích v zoologických zahradách.
Stále dává přednost zážitkům před vzpomínkami. Nuda ničím nepřekvapí... Normal is boring!