Kmen Hmong Daw - Grmolenská, Sekanina - Planeta lidí

Hmong Daw

Alternativní pojmenování:
Miao, White Hmong, Meo Trang
Kontinent:
Asie
Stát:
Čína, Laos, Myanmar, Thajsko, Vietnam
Populace:
4 miliony Hmongů ( včetně všech podskupin )
Klasifikace:
Hmong - mienský jazyk
Datum návštěvy:
prosinec 2019

Bílí Hmongové (Hmong Der/Dawb) jsou podskupinou poměrně velkého etnika Hmongů čítajících v jižní Číně a severních částech Vietnamu, Laosu, Thajska a východního Myanmaru něco kolem 4 milionu lidí. Patří do jazykové skupiny Hmong-Mien (někdy nazývané Miao-Yao), která až do 18. století žila ve střední Číně a poté se vlivem politických událostí přesunula více na jih.

V Číně se Hmongové dělí na Bílé a Zelené Hmongy, v severním Vietnamu na Černé Hmongy (Hmoob Dub), Pruhované Hmongy (Hmoob Txaij), Bílé Hmongy (Hmoob Dawb), Leng Hmongy (Hmoob Leeg), Zelené Hmongy (Hmoob Ntsuab), Květinové Hmongy, Červené Hmongy a spoustu jiných podskupin, které se liší především v barvě oblékání.

Články

U Hmongů na konci roku, Martina Grmolenská - Planeta lidí

U Hmongů na konci roku

Datum návštěvy:
prosinec 2019
Nedělní trhy Dong Vanu se celoročně těší velké oblibě a sjíždějí se na něj lidé ze širokého okolí, ať už patří k místní většině Bílých Hmongů, nebo k jiné etnické skupině. My navíc měli to štěstí, že jsme tam byli v neděli těsně před oslavou Nového roku, kdy prý slavnostní nálada, tudíž i oděvy, a koupěchtivost lidí dosahuje vrcholu.

Galerie