Hamarové, Etiopie - Planeta lidí

Hamar

Alternativní pojmenování:
Hamarové
Kontinent:
Afrika
Stát:
Etiopie
Populace:
50 000
Klasifikace:
Afroasijská jazykový skupina, Omotský jazyk
Datum návštěvy:
listopad 2012

Nejpočetnější kmen v povodí řeky Omo. Živí se zemědělstvím a pastevectvím. Vesničky se skládají většinou pouze s pár chýší. Muži a mladí chlapci se věnují celé dny početnému stádu a ženy obhospodařují pole s fazolemi a čirokem. Ženy si potrpí na krásný vzhled, pokožku si mažou směsicí červené hlíny a másla. Na těle nosí kozí kůži s korálky a vlasy spletené do tenkých copánků.

Články

Rituály a ceremonie u Hamarů, Etiopie - Planeta lidí

Rituály a ceremonie

Datum návštěvy:
listopad 2009
Jedno z nejkrásnějších míst hamarského teritoria je okolí řeky Keske. Poblíž se nachází hora Buske, posvátné místo Hamarů. Mytologie vypráví, že právě tady zapálil kulturní hrdina Bankimoro oheň a lidem, kteří se kolem něj shromáždili, daroval půdu, sjednotil jejich řeč a zvyky, a stvořil tak kmen Hamarů. Dále vymezil hranice země a podle posvátného zvířete, jež celé území obešlo, ji pojmenoval wakealpenon – země žlutého býka.

Videa

Cestování za přírodními národy Afriky - Travel Journal - David Švejnoha

Přírodní národy Afriky

Produkce
HD Plus (Travel Journal)
Rok
2013
Délka
32 minut

Rozhovor s Davidem Švejnohou pro pořad Travel Journal o přírodních národech Afriky. Dozvíte se, jaké to je zažít pár nocí v hamarské vesnici, proč si dávají mursijské ženy do spodního rtu hliněný talířek, proč si provádějí krvavé mutilace jako je jizvové tetování a další zajímavosti ze života afrických komunit.