
Toraja
Kmen Toraja žije v horách Sulawesi v Indonésii a je známý svou unikátní kulturou spojenou se smrtí a posmrtným životem. Smrt pro ně není konec, ale přechodná fáze, proto mohou pohřby probíhat i několik let po úmrtí. Během této fáze je tělo průběžně balzamováno. Velkolepé pohřební ceremonie zahrnují rituální porážení buvolů, hudbu a hostiny. Těla se ukládají do jeskynních hrobek ve skalách nebo závěsných rakví, často s dřevěnými sochami tau tau, které představují zemřelé.
Tradiční domy tongkonan se střechami ve tvaru lodí symbolizují předky a rodinnou kontinuitu. Torajská společnost je založena na klanovém systému, kde hraje důležitou roli starší generace jako strážci tradic. Sociální postavení se odráží v pohřebních obřadech i počtu vlastněných buvolů, kteří jsou znakem bohatství.
Obživou je zemědělství, hlavně pěstování rýže, kávy a kakaa, a chov vodních buvolů a prasat. Rýžová pole jsou kolektivně spravována celou vesnicí. Rodiny žijí ve společných domech, kde tradičně docházelo k domluveným sňatkům, ale dnes už se mladí rozhodují sami.
I když se mnoho Torajů přestěhovalo do měst, stále se vracejí do rodných vesnic na důležité obřady, zejména pohřby a oslavy sklizně, které upevňují jejich kulturní identitu a duchovní spojení s předky.