Sanema, Venezuela - Miroslav Švejnoha - Planeta lidí

Sanumá

Alternativní pojmenování:
Sanema, Sanima, Tsanuma, Guaika, Samatari, Samatali, Xamatari
Kontinent:
Jižní Amerika
Stát:
Venezuela
Populace:
1 500
Klasifikace:
Yanomamský jazyk
Datum návštěvy:
únor 2010

Malá indiánská komunita žijící na území Venezuely a Brazílie. Patří do jazykové skupiny Yanomamů a stejně jako oni se jen velice těžko přizpůsobují civilizaci. Žijí pokojně na březích řeky Caura a Ventuari. Půdu sdílejí společně s komunitou Yekuanů, kteří je díky své dominanci využívají jako levnou pracovní sílu. Současně jim přidělili posměšnou přezdívku "opičí lidé".

Články

Sanemové, Venezuela - Miroslav Černý - Planeta lidí

Návštěva u Sanemů

Lidé/opice, nebo též opičí lidé, to jsou nepatřičné přídomky, jimiž se dosud označují sousedé Yekwanů z venezuelsko-brazilské hranice – příslušníci kmenů Sanema a Yanomami. Jde o posměšnou přezdívku vycházející z jazyka Yekwanů, která přes veškerou zaujatost ilustruje vztah a současně i kulturní rozdíly panující mezi „vyspělými“ lodivody z Caury a Ventauri a „primitivními“ lovci z hloubi okolního pralesa. Soužití těchto odlišných komunit bylo vždy velmi komplikované a plné nepřátelství. Třebaže válečné stezky zarostly, vzájemná animozita přetrvává v jiných podobách.

Galerie

Videa

Venezuela očima Davida Švejnohy - Planeta lidí

Venezuela

Produkce
HD plus
Rok
2011
Délka
26 minut

Rozhovor s Davidem Švejnohou o měsíční cestě po Venezuele. Jihoamerická země je zmítána politickou nestabilitou a díky ní je tato ropná velmoc na pokraji bídy a hladomoru. Co se týká turistických atrakcí patří  mezi nejkrásnější země světa. Hluboké pralesy, stolové hory, nejvyšší vodopády světa, rozlehlé pláně a hlavně obyvatelstvo uchvátí každého, kdo měl tu možnost Venezuelu navštívit. Kromě toho se dozvíte i zajímavosti ze života indiánských etnik Warao a Sanema. Přejeme příjemnou podívanou...