Cubal
Cubalové se do oblasti dnešní Angoly dostali asi před 300 lety v rámci migrace Hererů, od nichž se oddělili a postupem času si vytvořili vlastní kulturu. Usídlili se v provinciích Huila a Namibe mezi horami Chela na severu a řekou Cunene na jihu. Dlouhodobě odporovali koloniálnímu tlaku Portugalců, kteří se je snažili vysídlit z úrodných pastvin. Konflikt vygradoval v roce 1938, kdy se koloniální správa rozhodla zavést daň z dobytka a po ozbrojeném konfliktu byla velká část kmene Kubalů odvlečena k nuceným pracím. I tak si dokázali do dnešní doby udržet své původní tradice a hrdost.
V současnosti vedou polonomádský nebo usedlý život v závislosti na pastvinách. Dost často se dostávají do konfliktu se sousedními Gambue a Muila, kterým občas kradou dobytek. Ten pro ně znamená největší bohatství, podobně jako u ostatních bantuských pasteveckých kmenů. Jsou polygamní a o budoucím svazku rozhodují rodiče. Nejváženější jsou nejstarší muži. Ženy nosí speciální pokrývku hlavy zvanou ompota a v dívčím věku si nechávají vyrážet dva spodní řezáky a horní dva si brousí do špičky. Poprsí mívají pevně svázáné koženými pásky.
Většinově věří v boha Huku a důležitý je i kult předků. Používají různé talismay a amulety k ochraně svých stád, či podpoře zdraví členů rodiny. Často dochází k obětování krav a to hlavně při smrti člověka. Stále pochovávají na speciální hřbitovy, kde se nad hroby tyčí kůly s kravskými lebkami, které poukazují na postavení zemřelého.