Asmatský buben

Asmaté, Západní Papua - Indonésie
Výška
66 cm
Stáří
střední 20. století, či starší
Použité materiály:
dřevo, ratan, plazí kůže, pigmenty

Asmatský buben typického vzhledu s rozvinutou patinou. Kůže je k tělu nástroje připevněna směsí lidské krve (majitel nástroje) a vápna a zajištěna pleteným prstencem ratanu. Membrána je intaktní, nástroj má stále dobrý zvuk.

Hlavním asmatským hudebním nástrojem je dřevěný buben (asm. tifa) vyřezaný ve tvaru přesýpacích hodin a podle jejich mýtů je spojen se stvořením člověka. Podle nich původní velký prapředek Fumeripits nejprve postavil obřadní dům. Po nějakém čase se ale počal cítit osaměle, a tak vyřezal ze dřeva lidské postavy, aby mu dělaly společnost. Tyto netečné sochy však neulevily jeho pocitu osamělosti, proto se rozhodl vyrobit buben. Když začal hrát, sochy lidí vyskočily k tanci  a staly se prvními Asmaty.

Provenience:
německá sbírka
Prodáno

Související články

Lovci lebek - Asmat, Západní Papua - Rudolf Švaříček | Planeta lidí

Lovci lebek

Asi 65 000 Asmatů žije v poloslané deltě, která naděluje ryby, želvy, kraby i garnáty. Asmati byli vždy nejobávanější lovci lebek a kanibalové. Základem života je pro ně smrt nepřítele. Asmat-ow znamená „opravdoví lidé“ na rozdíl od duchů předků a zvířat. Pro utišení duchů jsou důležité velké dřevořezby, bohaté hostiny a války. Lidská hlava je silný zdroj energie, největší moc mají lebky slavných bojovníků. V noci se stává lebka „polštářem“, ve spánku je člověk vůči nadpřirozeným silám bezbranný. Lebky obětí kanibalských nájezdů zvýrazňuje včelí vosk v očních důlcích, do kterého se vtlačí...